Naukowe czwartki: Gorący Wszechświat i nieuchwytne promieniowanie

Promieniowanie rentgenowskie, jak każde promieniowanie o dużej energii, jest dla człowieka szkodliwe. Umiejętnie wykorzystane potrafi jednak służyć nam nieocenioną pomocą, np. w medycynie. Dla astrofizyków natomiast jest źródłem bezcennych informacji na temat burzliwych zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Dr Marek Weżgowiec podczas wykładu przedstawi specyfikę obserwacji rentgenowskich oraz wyjaśni, czego możemy dowiedzieć się z analizy uzyskanych danych, np. czy gorący gaz może ochłodzić się w fontannie.

Prelekcja odbędzie się 4 kwietnia br. o godzinie 10.30 w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ulicy Łojasiewicza 11 w Krakowie.

Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie:

Naukowe Czwartki to cykl wykładów popularnonaukowych dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich.

Na zdjęciu: Pozostałość po supernowej Kasjopea A. Źródło: NASA/CXC/SAO

Bliżej Nauki: O klasyfikacji wszechświatów

Bliżej Nauki: Magnes z jednej molekuły

Bliżej Nauki: Nieskończoność – i co dalej? O liczbach nieskończenie wielkich i małych